NEWS We are recruiting volunteers for mirxes Nations Cup 2023!
  • SINGAPORE WINS MIRXES NATIONS CUP 2023!

News

National 14/U Schools Development Squad

Congratulations to the following 16 players who were named in the National Schools 14/U Development Squad following the recent trials.

This is a great achievement given that there were over 45 players from schools (not involved in National Rounds) who trialled for selection.

The purpose of the Development Squad is to provide training and development for potential National players and to prepare them for the National Age Group selections on the 16th May. 

Also invited to the Team Selections on 16 May will be players from the schools participating in the National rounds as well as the 2014 14/U National Team representatives still eligible.

The 14/U Development Squad training sessions, conducted once a week for the next six weeks (26 Mar–30 Apr), will be held at OCBC Arena, Hall 3 from 4pm-6pm each Thursday, unless otherwise arranged.

It is a great opportunity for the Development Squads to receive coaching from the National 14/U Coaches and to possibly play against the Singapore Sports School towards the end of the programme.

14/U Team Officials:

COACH

ASSISTANT COACH

MANAGER

Saadiah Khamis

(Level 2 Coach)

Cheong Long Xin 

(Haig Girls School, Level 1)

Hu Xueling, Olivia

Henderson Secondary School

14/U National Schools Development Squad

S/N

NAME

SCHOOL

POSITIONS

1

LEW WAN TING

ANGLICAN HIGH SCHOOL

GS/GA

2

NADYA BINTE ABDUL MALEK

CHRIST CHURCH SECONDARY SCHOOL

GS

3

YUNITSOE SOH JING SI

ANGLICAN HIGH SCHOOL

GS/GA

4

SONYA LIAO

SENGKANG SECONDARY SCHOOL

GA/GS

5

SYNTYCHE YEO

CLEMENTI TOWN SECONDARY SCHOOL

GS/GA

6

DESIREE KHEONG

EAST SPRING SECONDARY SCHOOL

WA/C

7

WOO EN YI

ORCHARD PARK SECONDARY

C

8

ERICA KHING JING JING

SENGKANG SECONDARY SCHOLL

C/WA

9

CHNG KAI LIN GLENDA

ANGLICAN HIGH SCHOOL

C/WA

10

DENISE CHAN YAN YEE

EAST VIEW SECONDARY SCHOOL

WD/GD

11

AMANDA LEONG

CHRIST CHURCH SECONDARY SCHOOL

GD/WD

12

NURUL SYARFIKHA BTE MOHD YUSOFF

AHMAD IBRAHIM SECONDARY SCHOOL

GD/GK

13

NUR ARDINI INSYIRAH

AHMAD IBRAHIM SECONDARY SCHOOL

GK/GD

14

STEPHANIE CHOONG MENGHUI

TEMASEK SECONDARY SCHOOL

GK/GD

15

KELLY DING MIN EN

HILLGROVE SECONDARY SCHOOL

GA/GS/WA

16

YOONG HUEY THONG

HILLGROVE SECONDARY SCHOOL

GD/WD