NEWS We are recruiting volunteers for mirxes Nations Cup 2023!
  • SINGAPORE WINS MIRXES NATIONS CUP 2023!

Our Events

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

National Inter Schools Netball Championships 2010

March 9, 2010 @ 8:00 am - March 11, 2010 @ 5:00 pm

Junior

1st – Fengshan Primary School
2nd – St Margaret’s Primary School
3rd – Evergreen Primary School
4th – Tanjong Katong Primary School

Senior
1st – Tanjong Katong Primary School
2nd – St Margaret’s Primary School
3rd – Fengshan Primary School
4th – CHIJ Kellock Primary School

Results

3th/4th Junior: Tanjong Katong Primary vs. Evergreen Primary (14 – 18) 
3th/4th Senior: CHIJ Kellock vs Fengshan Primary (27 – 33)

1st/2nd Junior: St. Margaret’s Primary vs Fengshan Primary (14 – 24) 
1st/2nd Senior: St. Margaret’s Primary vs Tanjong Katong Primary (17 – 20)

National Inter-Schools B&C Division Netball Championships 2010

C Division
1st – CHIJ Secondary (Toa Payoh) 
2nd – Singapore Sports School
3rd – Raffles Girls’ School
4th – St. Margaret’s Secondary

B Division
1st – Singapore Sports School
2nd – CHIJ Secondary (Toa Payoh) 
3rd – Cedar Girls’ Secondary
4th – Raffles Girls’ School

1210hoursC Div3rd/4th placingRaffles Girls’ School vs St. Margaret’s Secondary20-14
1320hoursB Div3rd/4th placingCedar Girls’ Secondary vs Raffles Girls’ School29-20
1430 hoursC DivFinalsSingapore Sports School vs CHIJ Secondary (Toa Payoh)22-23
1540 hoursB DivFinalsSingapore Sports School vs CHIJ Secondary (Toa Payoh)20-19

Zonal Inter-Schools B&C Division Netball Championships 2010

West Zone Finals – 9th March (Tue) @ Jurong East Sports Hall

C Division
1st – Nanyang Girls’ High School
2nd – Nan Hua High School
3rd – Methodist Girls’ School
4th – River Valley High School

B Division
1st – Bukit Panjang Government High
2nd – Nan Hua High School
3rd – River Valley High School
4th – Clementi Town Secondary

South Zone Finals – 9th March (Tue) @ Yishun Sports Hall

C Division
1st – Raffles Girls’ School
2nd – CHIJ Secondary (Toa Payoh)
3rd – St Margaret’s Secondary School
4th – Cedar Girls’ Secondary School

B Division
1st – Raffles Girls’ School
2nd – CHIJ Secondary (Toa Payoh)
3rd – Cedar Girls’ Secondary School
4th – St Margaret’s Secondary School

East Zone Finals – 10th March (Wed) @ Bedok Sports Hall

C Division
1st – Dunman Secondary School
2nd – Green View Secondary School
3rd – Tanjong Katong Girls’ School
4th – St. Hildas’ Secondary

B Division
1st – Dunman Secondary School
2nd – St. Hildas’ Secondary School
3rd – Tanjong Katong Secondary School
4th – East Spring Secondary School

North Zone Finals – 11th March (Thu) @ Yishun Sports Hall

C Division
1st – Singapore Sports School
2nd – Anderson Secondary School
3rd – North Vista Secondary School
4th – Seng Kang Secondary School

B Division
1st – Singapore Sports School
2nd – Canberra Secondary School
3rd – North Vista Secondary School
4th – Anderson Secondary School

Details

Start:
March 9, 2010 @ 8:00 am
End:
March 11, 2010 @ 5:00 pm
Event Category:

Venue

Singapore
Singapore + Google Map