NEWS We are recruiting volunteers for mirxes Nations Cup 2023!
  • SINGAPORE WINS MIRXES NATIONS CUP 2023!

News

14/U National Schools Squad Announced

Congratulations to the players listed below who were named in the final 16 for the 14/U National Schools Squad.

Note that the squad will train together for the first 3 weeks after which the final Team of 12 plus 4 Reserve players will be named.

The Reserve players will then be invited to continue training with the team in the lead up to the National League (NL) so that they are able to slot in should a position become available in the main 12. 
The Reserve players will then be able to play NL with their own Schools/Clubs should they wish.

The 14/U National Schools Team will compete in the NS National League from 22nd June to 8th August. They will be competing in Division 4 on Thursday nights.
Training up until the start of NL will be every Tuesday and Thursday from 4pm-6pm at PESEB commencing tomorrow – Tuesday 19th May.
An alternative training venue will be used during the June school holidays and then will continue at OCBC Arena, Hall 3, after SEA Games.

The 14/U Team, along with the 17s and 19s, will also participate in the annual tour to Kuala Lumpur to compete against Bukit Jalil Sports School from 31 July – 2 August 2015.

All players listed below are to report to the first training session tomorrow (Tuesday) at PESEB (21 Evans Rd) from 4pm-6pm. Any queries should be directed to yu.beeling@netball.org.sg.

We wish the Squad and the Officials all the best for their season.

14/U National Schools Team Officials 2015

Position

Name

Coach

Ms Saadiah Khamis

Assistant Coach

Ms Cheong Long Xin

Team Manager

Ms Hu Xueling Olivia

14/U National Schools Squad 2015 

 

Name

School

Position

1

AU SHI TONG GERMAINE

Singapore Sports School

GS, GA

2

NATALIA MALUQUER DE MOTES WOO

Raffles Girls’ School (Secondary)

GS, GA

3

SHERLYN RACHEL YIP YOKE KHENG

Singapore Sports School

GS, GA

4

YUNITSOE SOH JING SI

Anglican High School

GS, GA

5

ALEXANDRA MEI TAN

Raffles Girls’ School (Secondary)

GA, WA

6

PEARLYN POO XUE TING

CHIJ Secondary (Toa Payoh)

WD

7

CHENG WEI SHAN EUNICE

Singapore Sports School

C, WA

8

EMMA ISABEL MORGAN

Raffles Girls’ School (Secondary)

WD, C

9

CAY-EN TAN YING FEI

Singapore Sports School

GD, GK, WD

10

CHEYENNE RAE HOWARD

Singapore Sports School

GD, WD, GK

11

NUR AISYAH BTE AHMAD FAISAL 

Tanjong Katong Secondary School

GD, GK

12

K MISHALENEE

CHIJ Secondary (Toa Payoh)

GK, GD, GA

 

Reserves

 

 

13

SYNTYCHE YEO

Clementi Town Secondary School

GS, GA

14

POONG EN SHI GRACE

Methodist Girls’ School

GA, C, GS

15

HENG WAI YEE ELIA

CHIJ St Joseph’s Convent

C, GD

16

JOEY TAN

Raffles Girls’ School (Secondary)

GK, GA