Contact Us

M1 ZONE AGE GROUP DEVELOPMENT SQUAD 2017

Posted 13 Mar 2017
Congratulations to the players who were named in the new Zone Age Group Development Squad for 2017 following the recent trials on 11th March at the OCBC Arena, Hall 3. 

The Development Squad is a 6-week programme to provide training and development for potential players and to prepare them for the National Age Group selections on the 22nd April 2017 at OCBC Arena Hall 3. Please wear a white top and dark bottoms for the trainings. 

All selected players should email (1) Name (2) School (3) DOB (4) Emails (5) Contact no. to lee.yannee@netball.org.sg

 


14 & Under North Zone

No. Name School
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Natalie Faith Cheng
Vera Yim Swee Ying
Cayleigh Lee Cash
Kimberly Tham Kai Lin
Goh Sin Yun
Malihah
Toh Xin Ning Felicia
Glenda Wong Mun Lin
Nur Jeslyn Bte Hisham
Lim Jing Wen
Sim Le Yi
Ho Jia En
Siti Nur Diyanah Bte Zulkifli
Ang Cassey Joyce
Singapore Chinese Girls School 
Compassvale Secondary 
Singapore Chinese Girls' School 
Woodlands Secondary School 
Compassvale Secondary 
Sengkang Secondary 
Woodgrove Secondary
Compassvale Secondary 
Woodgrove Secondary
Woodgrove Secondary
Woodgrove Secondary
Bowen Secondary 
Admiralty Secondary 
Bowen Secondary

Coach: Gerladine Ng & Ira Atiqah
Venue: Singapore Sports School
Training Day and Time: Every Tuesday, 5pm - 7pm

 

14 & Under South Zone

No. Name School
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Esther Loo
Serene Goh
Tan Zi En
Callanta Rye Nelle F
Rina Low Xin Ru
Cho Zay Sea
Rochelle Heng Wei Ling
Ong Qian Ling
Freya Ng
Talisha Michelle Savardas
Eunice Ho Jia Hui
Erika Yong Kai En
CHIJ St Theresa Convent 
Holy Innocents’ High School 
Mayflower Secondary 
Holy Innocents’ High School 
Mayflower Secondary 
CHIJ St Theresa Convent 
Mayflower Secondary 
Holy Innocents’ High School 
Mayflower Secondary 
CHIJ St Theresa Convent 
Holy Innocents’ High School 
Mayflower Secondary

Coach: Tan Khiok Sing
Venue: Kallang Netball Centre
Training Day and Time: Every Wednesday, 5pm - 7pm

 

14 & Under East Zone

No. Name School
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Siti Nur Jannah
Sin May Teng
Jaysri lyra Govindaraju
Uzma Rashad D/O Rayhan
Ariane Lisa Wong Kai Ern
Leong Wan Ting
Nurul Nuha Wafeega
Chloe Say
Heng Yee Wei
G. Keerthana
Ashley Faith Quek
Deconceicao Leandrea
Sammi Lim
Phebe Goh Ting Ru
Vidya Selvaraju
Loyang Secondary
Geylang Methodist Secondary
Ping Yi Secondary
St Anthony's Canossian Secondary School
Paya Lebar Methodist Girls' School
Cedar Girls' Secondary 
Cedar Girls' Secondary 
Geylang Methodist Secondary
Chung Cheng High School (Main) 
Paya Lebar Methodist Girls' School
Cedar Girls' Secondary 
Cedar Girls' Secondary 
CHIJ Katong Convent
Pasir Ris Crest Secondary
Paya Lebar Methodist Girls' School

Coach: Vivian de Silva
Venue: Dunman Secondary School
Training Day and Time: Every Tuesday, 5pm - 7pm

 

14 & Under West Zone

No. Name School
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Christy Ng Kai Xi
Joy Cheo Jing Xuan
Nur Arrissa Binte Zusari
Eunice Ng Yu Ning
Simonne Tang
Clariss Lee Xin Le
Tan Fang Ting Valerie
Gladys Woo Hui Min
Syaklla
Sng Hui Yee
Tara Mae Devadas
Nur Batrisya
Clementi Town Secondary
West Spring Secondary
Hong Kah Secondary 
Jurongville Secondary
West Spring Secondary
Clementi Town Secondary
School of Science & Technology
Clementi Town Secondary
Hong Kah Secondary 
Jurongville Secondary
West Spring Secondary
Hong Kah Secondary

Coach: Boey Qi Jun
Venue: OCBC Arena Hall 3
Training Day and Time: Every Tuesday, 4.30pm - 6.30pm

 


17 & Under North Zone

No. Name School
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Chang Qi Qian
Angeline Rebecca Leong Wei Qi
Ler Yan Ni
Lim Jia Jia
Nur Nadhirah Bte Ali
Qurratu Aini Bte Kamal
Phimphaka Sonya Liao
V Lohes Wari
Pay Shi Yi, Cherlin
Tan Sze Teng Liona
Rya Ann Mathew
Lycia Yeap Yong Yu
Ros Dayanti Binti Baharudin
Loh Yee Kin
Bowen Secondary 
CHIJ St Nichloas Girls' School
Northland Secondary 
Yio Chu Kang Secondary 
North Vista Secondary
Evergreen Secondary
Sengkang Secondary
Sengkang Secondary
CHIJ St Nichloas Girls' School
North Vista Secondary
Bowen Secondary 
CHIJ St Nichloas Girls
Evergreen Secondary School
CHIJ St Nichloas Girls

Coach: Justin Teh
Venue: Singapore Chinese Girls' School
Training Day and Time: Every Tuesday, 6.15pm - 8pm

 

17 & Under South Zone

No. Name School
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Elisabeth Kay
Tan Carris
Zoe Yi Soh
Nicole Soh Li Ying
Jazlynn Quek
Aqilah Khasni
Aletta Nathania Karim
Claris Gan
Shyan Chew
Chan Day Ying 
Kaitlynn Arumugam
Lin Ke
Crescent Girls’ School 
Holy Innocent High School
National Junior College
Fairfield Methodist Secondary
Crescent Girls’ School 
Crescent Girls’ School 
Mayflower Secondary
Crescent Girls’ School 
Crescent Girls’ School 
Bishan Park Secondary
Bishan Park Secondary
Mayflower Secondary

Coach: Jocelyn Tan
Venue: OCBC Arena Hall 3
Training Day and Time: Every Friday, 6pm - 8pm

 

17 & Under East Zone

No. Name School
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Tsara Jazlina Bte Ruslee
Octaveny Santoso Wijaya
Averyl Khoo
Praise Gee Min yi
Nuriz Asyiqah Bte Norazman
Joie Chia
Annabel Twan Ying Jie
Denise Chan Yan Yee
Nur Sharmila Bte Abdullah
Balamurugan Deebika
G.K.Dimanya Dewangee
Keziah Sherlyn Vanessa
Grace Gee Hui Yi
Stephanie Choong Meng Hui
Loyang Secondary
Damai Secondary
Cedar Girls School
Tanjong Katong Girls' School
Temasek Secondary
Cedar Girls' School
Cedar Girls' School
East View Secondary
Damai Secondary
Cedar Girls' School
Tampines Secondary 
Cedar Girls School
Tanjong Katong Girls' School
Tanjong Katong Girls' School

Coach: Saadiah Khamis
Venue: OCBC Arena Hall 3
Training Day and Time: Every Monday, 6pm - 8pm

 

17 & Under West Zone

No. Name School
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Syntyche Yeo 
Rachel Woon Qi Hui
Nicole Kyaw Thu
Amirah Nur Fathinah Bte Mohammad Faizal
Charmine Woo 
Tan Xiang Ping
Jolene Teo Jing Yi
Kelly Ding Min En
Tan Si Ting
Ker Chin Tian
Chua Yong Wi
Lum Zhi Yu Emma
Clementi Town Secondary
River Valley High
West Spring Secondary
Hong Kah Secondary 
Clementi Town Secondary
West Spring Secondary
NUS High School
Hillgrove Secondary
Hillgrove Secondary 
NUS High School
West Spring Secondary
River Valley High

Coach: Lin Shuangru
Venue: Nanyang Girls' School
Training Day and Time: Every Monday, 6.30pm - 8pm