Contact Us

SOUTH ZONE INTER-SCHOOLS NETBALL CHAMPIONSHIPS 2016


B Division 
Group A Group B
Crescent Girls' School (CGS) St Margaret's Secondary School (SMSS)
Anglo-Chinese School International (ACSI) Bartley Secondary School (BSS)
Kuo Chuan Presbyterian Secondary School (KCP) Fairfield Methodist  Secondary School (FMS)
Holy Innocents' High School (HIH) CHIJ St Theresa's Convent (STC)
Mayflower Secondary School (MF) Peirce Secondary School (PSS)
Group C Group D
CHIJ Secondary Toa Payoh (HIJ) Raffles Girls' School (RGS)
Bendemeer Secondary School (BDMS) Serangoon Gardens Secondary School (SGS)
Bishan Park Secondary School (BPS) Ang Mo Kio Secondary School (AMK)
Outram Secondary School (OSS) Chong Boon Secondary School (CBS)

 PRELIMINARY ROUND

Date Time Venue/Court Group Game Results
20 Jan
Wed
1100 CHIJ
Toa Payoh
ISH
A CGS vs ACSI 30-14
1200 B STC vs SMSS 14-31
1300 C HIJ vs BDMS 72-3
1400 D RGS vs SGS 69-2 
22 Jan
Fri
1100 Mayflower 
Sec Sch
ISH
A HIH vs MF 23-16
1200 D AMK vs CBS 11-25
1300 C BPS vs OSS 26-27
1400 B STC vs PSS 35-17
28 Jan
Thu
1200 OCBC
Arena
Hall 3
B PSS vs BSS 36-12
1300 B FMS vs STC 25-29
1400 A KCP vs HIH 33-20
1500 D RGS vs AMK 43-5
1600 A ACSI vs MF 17-26
1700 C HIJ vs BPS 56-3
1 Feb
Mon
1500 Kallang
Netball
Centre
1 A CGS vs KCP 17-28
2 B SMSS vs FMS 33-16
4 C OSS vs HIJ 4-64
1600 1 D SGS vs AMK 3-28
2 A ACSI vs HIH 15-40
4 B BSS vs STC 4-50
3 Feb
Wed
1100 St Margaret's
Sec Sch
ISH
B PSS vs FMS 23-29
1200 A HIH vs CGS 21-15 
5 Feb
Fri
900 St Margaret's
Sec Sch
ISH
C BDMS vs OSS 18-38 
1000 D SGS vs CBS 11-25 
1100 B SMSS vs PSS 53-12
1200 B BSS vs FMSS 7-41 
1100 Mayflower 
Sec Sch
ISH
A CGS vs MF 27-18 
1200 A ACSI vs KCP  
12 Feb
Fri
1100 Mayflower 
Sec Sch
ISH
C BDMS vs BPS 11-34 
1200 D CBS vs RGS 16-46 
1300 A MF vs KCP 12-35 
1400 B BSS vs SMSS 9-54 

QUARTER FINALS

Date Venue Time Game Results
17 Feb
Wed
St
Margaret's
Sec
Sch
10am SMSS vs OSS 37-19
11am RGS vs HIH 39-10 
12pm KCP vs CBS 29-33 
1pm HIJ vs STC 62-7 
19 Feb
Fri
10am OSS vs RGS 12-51 
11am STC vs KCP 35-28 
12pm HIH vs SMSS 9-25
1pm CBS vs HIJ  8-68
24 Feb
Wed
10am CBS vs STC 16-39
11am KCP vs HIJ 12-57 
12pm HIH vs OSS 31-29 
1pm RGS vs SMSS 40-14 

SEMI-FINALS & FINALS

Date Time Venue Round Game Results
29 Feb
Mon
1300 St
Margaret's
Sec
Sch
Semi-Finals 1 RGS vs STC 51-10
1430 Semi-Finals 2 HIJ vs SMSS 47-10 
3 Mar
Thu
1430 3rd/4th Placing STC vs SMSS 16-30
8 Mar
Tue
TBC Toa Payoh
Sports Hall
Finals RGS vs HIJ 24-32

Results Matrix

Group A CGS ACSI KCP HIH MF Points Rank
CGS x 30-14 
3
17-28
0
15-21 27-18 6  3rd
ACSI 14-30 
0
x   15-40
17-26
0
0 5th 
KCP 28-17
3
 40-15 x 33-20
3
35-12 12 1st
HIH 21-15  40-15
3
20-33
0
x 23-16
3
9 2nd 
MF 18-27  26-17
3
12-35  16-23 
0
x 3 4th 

 

Group B SMSS BSS FMS STC PSS Points Rank
SMSS x 54-9 33-16
3
31-14
3
53-12  12  1st
BSS 9-54 x 7-41 4-50
0
12-36 
0
5th 
FMS 16-33
0
41-7 x 25-29
0
29-23  3rd 
STC 14-31 
0
50-4
3
29-25
3
x 35-17
3
9 2nd 
PSS 12-53  36-12
3
23-29 17-35
0
x 3 4th 

 

 

Group C HIJ BDMS BPS OSS Points Rank
HIJ x 72-3
3
56-3
3
64-4
3
9 1st
BDMS 3-72
x 11-34  18-38  4th
BPS 3-56
0
34-11 x 26-27
0
3  3rd
OSS 4-64
0
 38-18 27-26
3
x 6  2nd

 

Group D RGS SGS AMK CBS Points Rank
RGS x 69-2
3
43-25
3
 46-16 6  1st
SGS 2-69
0
x 3-28
0
 3-50 4th 
AMK 5-43
0
28-3
3
x 11-25
0
 3rd
CBS 16-46 50-3 25-11
3
x 6 2nd 

C Division 
Group A Group B
Crescent Girls' School (CGS) CHIJ Toa Payoh (HIJ)
Outram Secondary School (OSS) Holy Innocents' High School (HIH)
Fairfield Methodist Secondary School (FMS) Kuo Chuan Presbyterian Secondary School (KCP)
Chong Boon Secondary School (CBS) Bartley Secondary School (BSS)
Group C Group D
St Margaret's Secondary School (SMSS) Raffles Girls' School (RGS)
Mayflower Secondary School (MF) CHIJ St Theresa's Convent (STC)
Peirce Secondary School (PSS) Bishan Park Secondary School (BPS)
Serangoon Gardens Secondary School (SGS) Ang Mo Kio Secondary School (AMK)

PRELIMINARY ROUND

Venue: Bishan Park Secondary School

Date Time Group Game Results
19 Jan
Tue
1100 A CGS vs OSS 21-15
1200 B HIJ vs HIH 57-6
1300 C SMSS vs MF 47-1
1400 D RGS vs STC 41-5
21 Jan
Thu
1100 A FMS vs CBS 33-7
1200 C PSS vs SGS 4-14
1300 B HIJ vs KCP 65-6
1400 D BPS vs AMK 5-16
26 Jan
Tue
1100 D STC vs BPS 22-6
1200 B KCP vs BSS 35-3
1300 C MF vs PSS 12-4
1400 A CGS vs FMS 31-29
2 Feb
Tue
1100 C SMSS vs PSS 56-1
1200 D RGS vs BPS 52-4
4 Feb
Thu
1100 C MF vs SGS 12-20 
1200 D STC vs AMK 27-8 
1300 A OSS vs FMS 14-24
1400 B HIH vs KCP 18-15 
11 Feb
Thu
1100 C SGS vs SMSS 6-42
1200 D AMK vs RGS 3-52 
1300 A CBS vs CGS 7-32 
1400 B BSS vs HIJ 0-69 
15 Feb
Mon
1100 A OSS vs CBS 31-12 
1200 B HIH vs BSS 20-4 

 

QUARTER FINALS

Date Time Venue Game Results
18 Feb
Thu
1500 Bishan
Park
Sec Sch
RGS vs SGS 51-5
HIJ vs FMS 56-4 
1600 SMSS vs STC 35-6 
CGS vs HIH 36-11
23 Feb
Tue
1500 HIH vs SMSS 11-40 
STC vs CGS 17-17 
1600 FMS vs RGS 7-41 
SGS vs HIJ 1-83 
25 Feb
Thu
1500 SGS vs FMS 13-29
SMSS vs CGS 25-11 
1600 STC vs HIH 22-15
RGS vs HIJ 13-32

SEMI-FINALS & FINALS

Date Time Venue Round Game Results
1st Mar
Tue
1500 CHIJ Sec
(Toa Payoh)
Semi-Finals 1 HIJ vs CGS 62-8
Semi-Finals 2 SMSS vs RGS 22-27
4 Mar
Fri
1500 St
Margaret's
Sec Sch
3rd/4th Placing CGS vs SMSS 11-31
8 Mar
Tue
1400 Toa Payoh
Sports Hall
Finals HIJ vs RGS 37-18

 

Results Matrix

Group A CGS OSS FMS CBS Points Rank
CGS x 21-15
3
31-29
3
32-7 9  1st
OSS 15-21
0
x 14-24 31-12  3 3rd 
FMS 29-31
0
24-14 x 33-7
3
6 2nd 
CBS  7-32 12-31  7-33
0
x 0 4th 

 

 

Group B HIJ HIH KCP BSS Points Rank
HIJ x 57-6
3
65-6
3
69-0 9  1st
HIH 6-57
0
x 18-15 20-4  6 2nd 
KCP 6-65
0
15-18 x 35-3
3
3 3rd 
BSS 0-69 4-20  3-35
0
x 0 4th 

 

Group C SMSS MF PSS SGS Points Rank
SMSS x 47-1
3
56-1 42-6 9  1st
MF 1-47
0
x 12-4
3
12-20  3 3rd
PSS 1-56 4-12
0
x 4-14
0
0 4th 
SGS 6-42 20-12 14-4
3
x 6 2nd 

 

Group D RGS STC BPS AMK Points Rank
RGS x 41-5
3
52-4 52-3 9  1ST
STC 5-41
0
x 22-6
3
27-8 6 2ND 
BPS 4-52 6-22
0
x 5-16
0
0 4TH 
AMK 3-52  8-27 16-5
3
x 3 3RD