Contact Us

SILKPRO NATIONAL LEAGUE 2016


Silkpro National League Finals Results

Div 1: Sneakers Ace vs Fier Orcas 54-53

Div 2: Sneakers Force vs Llabten Thunder 52-46

*Results will be updated on the next working day.

**Only Netball Singapore Club Members are eligible to take part in this event. Umpires will be applying the latest INF new rules 2016 for all categories except for the school categories.   

*From 1st January 2016, it will be a requirement that all teams participating in our events are to be Netball Singapore club members. As such, from 2016, teams have to be registered as a club member to take part in events such as the Daisy Tan Carnival, National League, Deloitte Pesta Sukan and the Year End League. The Mission Foods Beach Netball and M1 Corporate Netball Challenge are social events, and thus remain open to the public/corporations.

 

Category Club Women Club Mixed, 
Corporate Mixed & 
Corporate Women
Schools U17 & U14
Playing Days Monday (Div 1 & Div 5),
Tuesday (Div 2 & Div 6),
Wednesday (Div 3 & Div 7), 
Thursday (Div 4 & Div 8)
Tuesday, Thursday and Friday Monday and Wednesday 
Time 7.15pm & 8.40pm 7.15pm & 8.40pm 4.00pm & 5.30pm 

Dates: 30 May to 29 July

Reserved Days: Saturday for all Divisions* (2.00pm & 3.45pm)

Venue for 1st Round: Kallang Netball Centre

Finals: 23 July, Saturday @ Toa Payoh Sports Hall (Div 2 @ 1pm, Div 1 @ 2.45pm)

Tournament Fees (for NS Club Members only): Club and Corporate Categories - $120 for 1st team, $80 for 2nd team and $60 for 3rd team onwards and Schools - $80/team

Umpire Admin Fee: $80 for Club and Corporate Categories

Umpire Fee: $25 x no of games (to be advised after groupings are confirmed & additional postponed games)


GROUPINGS

Club Women
Divison 1
1. Sneakers Ace 
2. Fier Orcas 
3. U21 
4. Marlins Air 
5. Blaze 1 
6. Opens 
7. SRC Blue
Division 2
1. Llabten Thunder 
2. Sneakers Force 
3. Speed sprint 
4. U19 
5. Bucks Blue
Division 3
1. Sneakers Speed 
2. SCC Hawks 
3. Bedok CSC Phoenix 
4. Wanderers Prems 
5. Marlins Free 
6. Revive 
7. U17 
8. Extreme Sonique 
9. Marlins Swoosh
Division 4
1. SRC Red 
2. Speed Dash 
3. Team Aciers 
4. Zenith Alpha 
5. U14 
6. Sengkang
    Central CSC  
    Katana Strike 
7. Bucks Purples 
8. Llabten Lightning 
9. NYP
Division 5
1. Sneakers Dash 
2. Blaze 2 
3. Speed 
4. Bucks Pinks 
5. Zenith Zeal 
6. SGNA LIONS 
7. Llabten Drizzle 
8. KQINS 
9. Enigma
Division 6
1. Sneakers Flash 
2. Sengkang
    Central CSC    
    Katana Slash 
3. NZ Flyer Weke 
4. Revive Mini 
5. Team On 
6. SGNA SINGA 
7. SCAN 
8. Times 
9. SSP Reds
Division 7
1. SCC Ospreys 
2. KRYPTONITE 
3. Revive Nano 
4. Republic
    Polytechnic 
5. Zenith Zest 
6. Bucks Whites 
7. blunderbirds 
8. UOB 
9. Pegasus
Division 8A
1. SSP Whites 
2. RAVENS  
   (Punggol East Netball) 
3. EDGE 
4. Tyco-Sirius 
5. NZ Flyer Pukeko 
6. DASH Girls 
7. Wombettes
Divison 8B 
1. Pegasus Zen 
2. SAFSA (Redhound) 
3. SKA 
4. Unify 
5. Chio Bu 
6. Team Central 
7. EXALT Night
Divison 8C 
1. Hillbillie 
2. Stellars 
3. Wanderers Ladies 
4. NZ Flyer Moa 
5. KQINS 2 
6. NetforMUMS

 

Club Mixed
Club Mixed A
1. SAFSA (Trident) 
2. Bucks Black 
3. NZ Flyer Tui 
4. Just4fun 
5. RAVENS (Punggol East Netball) 
6. WeUnited
Club Mixed B
1. Speed Dynamix 
2. Zenith 
3. SCDF 
4. Team On 
5. NZ Flyer Kiwi 
6. Wanderers Prems
Club Mixed C
1. Tyco-Sirius 
2. SAFSA (Ultron) 
3. Unify 
4. Dash Club 
5. Bucks Green 
6. SCC Falcons 
7. PSRC

* Reserved games will be held on every Saturday. In the event that there are too many reserved games, Netball Singapore may extend the league and reserved games will be allocated on weekdays night.
* Each team can register up to 15 players, but only 12 players can be named for a particular match. Teams shall report to the tournament desk regarding the daily teamlist.
* Any team giving a walkover shall notify Netball Singapore at least 5 working days before the game. 2 points shall be deducted for the forfeiting teams & 2 points credited to the opposing team.
* If a team fails to give 5 working days’ notice for walkover, the team will have to pay an additional penalty of $50.00.
* If a team umpire is late or fails to show up for his/her assignment, 2 points will be deducted from the team’s total accumulated points and a penalty of $40.00 will be payable by the team.

 


LEAGUE TABLE

Division 1

  Sneakers Ace Fier Orcas U21 Marlins Air Blaze 1 Opens SRC Blue Points Position
Sneakers Ace x 65-26
2
 62-43 48-49

0
 52-38
2
 34-51 56-30
2
6 1st
Fier Orcas 26-65
0
x  61-25 48-35
2
 61-39
2
22-72 37-35
2
6 2nd
U21
(Invitational)
 43-62  25-61 x   43-43 15-78 43-36 NA NA
Marlins Air 49-48
2
35-48
0
  x 38-45
0
 42-62  49-33
2
4 4th
Blaze 1  38-52
0
 39-61
0
43-43 45-38
2
x 24-53 62-35
2
4 3rd
Opens
(Invitational)
 51-34 72-22 78-15  62-42 53-24 x  56-36 NA NA
SRC Blue 30-56
0
35-37
0
36-43  33-49
0
35-62
0
 36-56 x 0 5th

Division 2

  Llabten Thunder Sneakers Force Speed Sprint U19 Bucks Blue Points Position
Llabten Thunder x 48-44
2
51-50
2
57-49
2
40-43
0
6 2nd
Sneakers Force 44-48
0
x  54-34
2
43-40
2
 51-29
2
6 1st
Speed Sprint  50-51
0
 34-54
0
x 53-43
2
33-38
0
2 4th
U19 49-57
0
42-43
0
43-53
0
x  45-49
0
0 5th
Bucks Blue 43-40
2
 29-51
0
38-33
2
 49-45
2
x 6 3rd

Division 3

  Sneakers 
Speed
SCC
Hawks
Bedok 
CSC
Phoenix
Wanderers
Prems
Marlins 
Free
Revive U17 Extremes
Sonique
Marlins 
Swoosh
Points Position
Sneakers 
Speed
x  30-43
0
56-50
2
 57-27
2
45-32
2
62-33
2
 57-35
2
 45-35
2
 68-43
2
14 2nd 
SCC
Hawks
 43-30
2
x 50-47
2
64-40
2
49-33
2
 54-37
2
 39-29
2
37-28
2
 56-33
2
16 1st 
Bedok 
CSC
Phoenix
 50-56
0
47-50
0
x 60-30
2
 49-33
2
 64-41
2
46-44
2
 51-43
2
53-42
2
12  3rd
Wanderers
Prems
 27-57
0
40-64
0
30-60
0
x  34-45
0
 37-54
0
Walkover
-2
37-37
1
 21-56
0
-1  8th
Marlins 
Free
32-45
0
33-49
0
 33-49
0
 45-34
2
x 51-60
32-32
1
 34-31
2
 45-27
2
7  5th
Revive 33-62
0
 37-54
0
 41-65
0
54-37
2
60-51
x  48-51
0
54-42
2
67-56
2
8  4th
U17  35-57
0
 29-39
0
 44-46
0
Walkover
2
 32-32
1
 51-48
2
x 28-50 
0
 Walkover
2
7  6th
Extremes
Sonique
 35-45
0
 28-37
0
 43-51
0
 37-37
1
 31-34
0
42-54
0
50-28
2
x  60-34
2
5  7th
Marlins 
Swoosh
 43-68
0
 33-56
0
 42-53
0
 56-21
2
 27-45
0
56-67
0
 Walkover
-2
 34-60
0
x 0  9th

Division 4

  SRC Red Speed
Dash
Team
Aciers
Zenith
Alpha
U14 Sengkang 
Central CSC
Katana Strike
Bucks
Purple
Llabten
Lightning
NYP Points Position
SRC Red x  51-24
2
52-25
2
 44-39
2
 64-31
2
38-29
2
 47-48
0
 39-36
2
57-25
2
14  1st
Speed
Dash
 24-51
0
x  30-42
0
 23-48
0
24-33
0
 25-62
0
 26-43
0
30-38
0
33-27
2
2  8th
Team
Aciers
25-52
0
 42-30
2
x 27-43
0
 42-44
0
 32-41
0
29-28
2
37-34
2
 43-26
2
8  5th
Zenith
Alpha
 39-44
0
 48-23
2
43-27
2
x  60-35
2
40-39
2
55-28
2
 49-39
2
59-22
2
14  2nd
U14  31-64
0
33-24
2
 44-42
2
 35-60
0
x 44-54
0
 43-38
2
37-42
0
 39-33
2
8  4th
Sengkang 
Central CSC
Katana Strike
29-38
0
 62-25
2
 41-32
2
39-40
0
54-44
2
x 50-27
2
 43-38
2
 46-23
2
12  3rd
Bucks
Purple
 48-47
2
 43-26
2
28-29
0
28-55
0
 38-43
0
27-50
0
x  42-40
2
52-22
2
 8  6th
Llabten
Lightning
 36-39
0
38-30
2
34-37
0
 39-49
0
42-37
2
 38-43
0
 40-42
0
x  41-31
2
6  7th
NYP 25-57
0
27-33
0
 26-43
0
22-59
0
 23-39
0
 23-46
0
22-52
0
 31-41
0
x 0  9th

Division 5

  Sneakers
Dash
Blaze 2 Speed Bucks
Pinks
Zenith
Zeal
SGNA
LIONS
Llabten
Drizzle
KQINS Enigma Points Position
Sneakers
Dash
x 37-43
 44-59
0
25-26
0
 42-48
0
39-26
2
25-37
36-38
0
 32-68
0
2  8th
Blaze 2 43-37
2
x 36-41
0
39-20
37-45
0
 39-19
2
27-38
0
49-38
36-69
8  5th
Speed  59-44
2
41-36
2
x 53-17
2
 40-33
2
55-15
2
 33-32
2
 37-26
2
37-51
14 2nd
Bucks
Pinks
26-25
2
20-39
17-53
0
x 9-42
0
 26-21
2
17-34
20-29
0
 26-54
0
4  7th
Zenith
Zeal
 48-42
2
45-37
2
33-40
42-9
2
x 51-28
 25-43
0
 45-39
2
35-62
0
10  4th
SGNA
LIONS
26-39
0
19-39
15-55
0
21-26
 28-51
0
x  24-50
0
22-40
0
15-70
0  9th
Llabten
Drizzle
 37-25
2
38-27
2
32-33
34-17
 43-25
2
 50-24
2
x 39-26
26-46
0
12  3rd
KQINS 38-36
2
43-49
36-37
29-20
2
 39-45
0
40-22
2
26-39
x 32-64
6  6th
Enigma 68-32
 69-36
2
51-37
 54-26
2
62-35
2
 70-15
2
46-26
2
 64-32
2
x 16 1st

Division 6

  Sneakers
Flash
Sengkang 
Central CSC
Katana Slash
NZ Flyer
Weke
Revive
Mini
Team
ON
SGNA
SINGA
SCAN Times SSP Reds Points Position
Sneakers
Flash
x 18-45
23-49
16-55
25-53
59-18
38-25
26-58
0
 10-51
0
4 7th
Sengkang 
Central CSC
Katana Slash
 45-18
2
x  33-35
0
 27-46
0
29-48
0
 69-25
2
W/O
2
 37-46
0
 41-49
0
6 6th 
NZ Flyer
Weke
 49-23
2
 35-33
2
x 50-17
2
 44-39
2
78-6
2
 51-24
2
 35-32
2
 39-41
0
14 1st 
Revive
Mini
 55-16
2
 46-27
2
17-50
0
x 42-40
2
 94-11
2
 24-35
0
 42-42
1
 35-30
2
11 4th 
Team
ON
 53-25
2
48-29
2
 39-44
0
40-42
0
x  W/O
2
 46-31
2
 53-56
0
 29-34
0
8 5th 
SGNA
SINGA
 18-59
0
 25-69
0
6-78
0
 11-94
0
 W/O
-2
x  W/O
2
15-81
0
 15-55
0
0 8th 
SCAN  25-38
0
W/O
-2
 24-51
0
 35-24
2
 31-46
0
 W/O
-2
x  22-40
0
30-51
0
-2 9th 
Times 58-26
2
 46-37
2
 32-35
0
 42-42
1
 56-53
2
81-15
2
 40-22
2
x  33-33
1
12 3rd 
SSP Reds  51-10
2
 49-41
2
 41-39
2
 30-35
0
 34-29
2
 55-15
2
51-30
2
 33-33
1
x 13 2nd 

Division 7

  SCC
Ospreys
KRYPTONITE Revive
Nano
Republic
Poly
Zenith
Zest
Bucks
White
blunder-
birds
UOB Pegasus Points Position
SCC
Ospreys
x  31-33
0
 34-18
2
39-33
2
 39-33
2
34-18
2
 W/O
2
41-26
2
 28-28
1
13 2nd
KRYPTONITE  33-31
2
x 59-16
2
 37-34
2
46-30
2
 58-16
2
 86-5
2
 39-19
2
 34-30
2
16 1st
Revive
Nano
 18-34
0
16-59
0
x 23-57
0
 25-64
0
19-23
0
 W/O
+2
 38-32
2
 8-57
0
4  7th
Republic
Polytechnic
33-39
0
 34-37
0
57-23
2
x 51-23
2
 62-11
2
 64-14
2
 30-24
2
 42-26
2
12 3rd
Zenith
Zest
 29-51
0
30-46
0
 64-25
2
23-51
0
x  Walkover
2
 70-4
2
 39-49
0
21-50
0
6  6th
Bucks
White
18-34
0
 16-58
0
23-19
2
 11-62
0
 Walkover
-2
x  48-18
2
27-51
0
 5-54
0
2  8th
blunderbirds  W/O
-2
 5-86
0
 W/O
-2
 14-64
0
 4-70
0
 18-48
0
x  Walkover
-2
10-63
0
-6  9th
UOB 26-41
0
 19-39
0
 32-38
0
 24-30
0
 49-39
2
51-27
2
 Walkover
2
x  25-41
0
6  5th
Pegasus  28-28
1
 30-34
0
 57-8
2
 26-42
0
50-21
2
 54-5
2
63-10
2
 41-25
2
x 11 4th

Division 8A

  SSP
Whites
RAVENS
(Punggol
East Netball)
EDGE Tyco-Sirius NZ Flyer
Pukeko
DASH
Girls
Wombettes Points Position
SSP
Whites
x  18-45
0
 25-19
2
 W/O
-2
26-40
0
23-35
0
W/0
2
2  5th
RAVENS
(Punggol
East Netball
 45-18
2
x  30-18
2
27-48
0
52-28
2
 43-25
2
 21-9
2
10  2nd
EDGE  19-25
0
 18-30
0
x 29-62
0
 W/O
2
 22-36
0
 17-23
0
2  6th
Tyco-Sirius  W/O
+2
48-27
2
62-29
2
x  60-19
2
 35-30
2
 47-23
2
12 1st
NZ Flyer
Pukeko
40-26
2
28-52
0
 W/O
-2
 19-60
0
x 23-43
0
37-16
2
2  4th
DASH
Girls
35-23
2
 25-43
0
 36-22
2
 30-35
0
43-23
2
x  36-26
2
8  3rd
Wombettes W/O
-2
 9-21
0
 23-17
2
 23-47
0
16-37
0
 26-36
0
x 0  7th

Division 8B

  Pegasus
Zen
SAFSA
Redhound
SKA Unify Chio Bu Team Central EXTAL Night Points Position
Pegasus
Zen
x  34-36
0
 64-14
2
 24-35
0
35-25
2
55-6
2
24-25
0
6 4th
SAFSA
Redhound
 36-34
2
x  55-14
2
29-30
0
34-17
2
38-18
2
30-31
0
8 3rd
SKA  14-64
0
 14-55
0
x 23-55
0
 16-59
0
 34-29
2
 17-44
0
2 6th
Unify  35-24
2
30-29
2
55-23
2
x  55-20
2
 64-26
2
 52-13
2
12 1st
Chio Bu 25-35
0
17-34
0
 59-16
2
 20-55
0
x  74-20
2
31-20
2
6 5th
Team Central 6-55
0
18-38
0
 29-34
0
 26-64
0
 20-74
0
x  16-49
0
0 7th
EXTAL Night 25-24
2
31-30
2
 44-17
2
 13-52
0
20-31
0
 49-16
2
x 8 2nd

Division 8C

  Hillbillie Stellars Wanderers
Ladies
NZ Flyer Moa KQINS 2 NetforMUMS Points Position
Hillbillie x 45-29
2
 59-19
2
42-36
2
 49-34
2
 83-16
2
10 1st
Stellars 29-45
0
x  44-17
2
42-45
0
 47-39
2
 62-7
2
6 3rd
Wanderers
Ladies
 19-59
0
 17-44
0
x 16-51
0
 29-32
0
43-25
2
2 5th
NZ Flyer
Moa
36-42
0
45-42
2
51-16
2
x  48-24
2
 64-4
2
8 2nd
KQINS 2  34-49
0
 39-47
0
 32-29
2
24-48
x 41-12
2
4 4th
NetforMUMS  16-83
0
 7-62
0
25-43
0
 4-64
0
12-41
0
x 0 6th

Club Mixed A

  SAFSA 
Trident
Bucks
Black
NZ Flyer
Tui
Just4fun RAVENS
(Punggol
East Netball)
WeUnited Points Position
SAFSA 
Trident
x 36-19
2
 40-27
2
40-41
0
 54-24
2
 65-24
2
8 2nd
Bucks
Black
19-36
0
x  17-31
0
 W/O
-2
 38-40
0
 30-35
0
-2 6th
NZ Flyer
Tui
 27-40
0
 31-17
2
x 21-54
0
 W/O
-2
 52-27
2
2 5th
Just4fun 41-40
2
 W/O
2
54-21
2
x  78-18
2
 40-25
2
10 1st
RAVENS
(Punggol
East Netball)
 24-54
0
 40-38
2
W/O
 18-78
0
x 27-44
0
4 4th
WeUnited  24-65
0
 35-30
2
 27-52
0
 25-40
0
44-27
2
x 4 3rd

Club Mixed B

  Speed
Dynamix
Zenith SCDF Team ON NZ Flyer
Kiwi
Wanderers
Prems
Points Position
Speed
Dynamix
x 25-37
0
 44-23
2
28-47
0
 0-0
0
 W/O
2
4  3rd
Zenith 37-25
2
x  48-24
2
 39-40
0
 31-18
2
 W/O
2
8 2nd
SCDF  33-44
0
 24-48
0
x 32-44
0
 42-34
2
 29-35
0
0  4th
Team ON 47-28
2
 40-39
2
44-32
2
x  28-21
2
 W/O
2
10 1st
NZ Flyer
Kiwi
 0-0
0
 18-31
0
 34-42
0
 21-28
0
x 57-25
2
2  5th
Wanderers
Prems
 W/O
-2
 W/O
-2
 35-29
2
 W/O
-2
25-57
0
x -4  6th

Club Mixed C

  Tyco-Sirius SAFSA
Ultron
Unify Dash
Club
Bucks
Green
SCC
Falcon
PSRC Points Position
Tyco-Sirius x  41-73
0
 34-55
0
47-29
2
 35-32
2
27-53
0
 41-31
2
6 5th
SAFSA
Ultron
 73-41
2
x 39-56
0
 53-40
2
24-33
0
 44-57
0
 45-23
2
6 4th 
Unify  55-43
2
56-39
2
x  48-23
2
 47-36
2
 53-40
2
 53-24
2
12 1st
Dash
Club
29-47
0
 40-53
0
 36-48
0
x  16-50
0
 33-57
0
 37-29
2
2 6th 
Bucks
Green
 32-35
0
33-24
2
 36-47
0
 50-16
2
x 43-51
51-17
2
6 3rd
SCC
Falcon
53-27
2
 57-44
2
 40-53
0
 57-33
2
 51-43
2
x  52-18
2
10 2nd
PSRC  31-41
0
 23-45
0
 24-53
0
 29-37
0
17-51
0
 18-52
0
x 0 7th