Contact Us

PRIMARY SCHOOLS EAST ZONE NETBALL CHAMPIONSHIPS 2016

Congratulations to the winners!

Junior Girls
1st: St Hilda’s Primary
2nd: Tanjong Katong Primary
3rd: Fengshan Primary
4th: Yumin Primary

Senior Girls
1st: St Hilda’s Primary
2nd: Fengshan Primary
3rd: Tanjong Katong Primary
4th: CHIJ (Katong) Primary

 

JUNIOR GIRLS
GROUP A GROUP B GROUP C GROUP D
YUMIN PRI TANJONG KATONG PRI ST HILDA'S PRI FENGSHAN PRI
GEYLANG METHODIST SCH CHONGZHENG PRI PARK VIEW PRI ANGSANA PRI
TEMASEK PRI EUNOS PRI PASIR RIS PRI HAIG GIRLS'
BEDOK GREEN PRI JUNYUAN PRI KONG HWA  CHIJ (KATONG) PRI
TAO NAN PRI WHITE SANDS PRI    

*All games to be played at Kallang Netball Centre

Preliminary Round

DATE TIME GAME COURT RESULTS
28 MAR
MON
830AM YUMIN VS GEYLANG METHODIST SCH 2 8-5
930AM TEMASEK VS BEDOK GREEN 2 6-1
830AM TANJONG KATONG VS CHONGZHENG 3 33-1
930AM EUNOS VS JUNYUAN 3 8-5
830AM ST HILDA VS PARKVIEW 4 40-1
930AM PASIR RIS VS KONG HWA 4 31-0
830AM FENGSHAN VS ANGSANA 5 56-0
930AM HAIG GIRLS' VS CHIJ (KATONG) 5 1-14 
1 APR
FRI
830AM YUMIN VS TAO NAN 1 22-4
930AM GEYLANG METHODIST SCH VS TEMASEK 1 0-4
830AM WHITE SANDS VS JUNYUAN 2 15-7
930AM CHONGZHEN VS EUNOS 2 6-19
830AM PARK VIEW VS PASIR RIS 3 2-15
930AM KONG HWA VS ST HILDA'S 3 1-63
830AM ANGSANA VS HAIG GIRLS' 4 2-13
930AM CHIJ (KATONG) FENGSHAN 4 7-22
4 APR
MON
830AM YUMIN VS TEMASEK 8-5
930AM  TAO NAN VS BEDOK GREEN  7-7
830AM  TANJONG KATONG VS EUNOS  29-1
830AM  PASIR RIS VS ST HILDA'S  4-39
930AM  PARK VIEW VS KONG HWA  19-0
830AM  HAIG GIRLS VS FENGSHAN  5 3-37
930AM  ANGSANA VS CHIJ (KATONG)  1-40
6 APR
WED
830AM GEYLANG METHODIST SCH VS BEDOK GREEN 2 8-7
930AM  TANJONG KATONG VS WHITE SANDS 39-2 
8 APR
FRI
830AM TEMASEK VS TAO NAN 2 8-1 
830AM  EUNOS VS WHITE SANDS  3 7-6 
930AM  CHONGZHEN VS JUNYUAN  2-24 
11 APR
MON
830AM YUMIN VS BEDOK GREEN 1 16-1 
930AM  GEYLANG METHODIST SCH VS TAO NAN  15-2 
830AM  TANJONG KATONG VS JUNYUAN 37-7 
930AM CHONGZHEN VS WHITE SANDS 2 6-16 
15 APR
FRI
830AM FENGSHAN VS EUNOS 1 26-1
830AM TANJONG KATONG VS TEMASEK 2 22-2
930AM YUMIN VS PASIR RIS 1 21-20
930AM ST HILDA'S VS CHIJ (KATONG) 2 35-4
18 APR
MON
830AM FENGSHAN VS PASIR RIS 1 30-4
830AM TANJONG KATONG VS CHIJ (KATONG) 2 37-7
930AM YUMIN VS EUNOS 1 10-7
930AM ST HILDA'S VS TEMASEK 2 32-1
22 APR
FRI
830AM FENGSHAN VS YUMIN 1 27-3
830AM TANJONG KATONG VS ST HILDA'S 2 28-29
930AM PASIR RIS VS EUNOS 1 14-3
930AM CHIJ (KATONG) VS TEMASEK 2 10-7

 

DATE TIME GROUP VENUE GAME     RESULTS
25 APR
MON
0830 SF1 PUNGGOL
COVE PRI
FENGSHAN PRI VS TANJONG KATONG 24-26
0930 SF2 ST HILDA'S VS YUMIN 34-10
28 APR
THU
1100 3rd/3th Placing TOA PAYOH
SPORTS HALL
FENGSHAN VS YUMIN 28-5
1330 Finals ST HILDA'S VS TANJONG KATONG 25-16

SENIOR GIRLS
GROUP A GROUP B GROUP C GROUP D
ST HILDA'S PRI TANJONG KATONG PRI FENGSHAN PRI YUMIN PRI
GEYLANG METHODIST SCH  CHONGZHENG PRI  WHITE SANDS PRI  HAIG GIRLS'
ANGSANA PRI  CHIJ (KATONG) PRI  PASIR RIS PRI KONG HWA 
BEDOK GREEN PRI  PARK VIEW PRI TEMASEK PRI  EUNOS PRI
TAO NAN  JUNYUAN PRI      

*All games to be played at Punggol Cove Pri (PC) or White Sands Pri (WS) ISH 

DATE TIME GAME VENUE RESULTS
28 MAR
MON
1230 ST HILDA'S VS GEYLANG METHODIST PC 47-0
1330 ANGSANA VS BEDOK GREEN PC 4-11
1430 TANJONG KATONG VS CHONGZHENG PC 59-0
1530 CHIJ (KATONG) VS PARK VIEW PC 42-1
1330 FENGSHAN VS WHITE SANDS WS 34-2
1430 PASIR RIS VS TEMASEK WS 5-22
1530 YUMIN VS HAIG GIRLS' WS 35-5
1630 KONG HWA VS EUNOS WS 1-27
30 MAR
WED
1330 TANJONG KATONG VS JUNYUAN PC 53-1
1 APR
FRI
1330 CHONGZHENG VS CHIJ (KATONG) PC  1-43
1430 ST HILDA'S VS TAO NAN PC 43-0
1530 GEYLANG METHODIST VS ANGSANA PC 19-6
1330 HAIG GIRLS' VS KONG HWA WS 17-4
1430 EUNOS VS YUMIN WS 18-17
1530 WHITE SANDS VS PASIR RIS WS 19-8
1630 TEMASEK VS FENGSHAN WS 7-35
4 APR
MON
1230 ST HILDA'S VS ANGSANA PC 55-2
1330 TAO NAN VS BEDOK GREEN PC 7-3
1430 TANJONG KATONG VS CHIJ (KATONG) PC 35-4
1530 JUNYUAN VS PARKVIEW PC 38-2
1330 PASIR RIS VS FENGSHAN WS 2-44
1430 WHITE SANDS VS TEMASEK WS 19-16
1530 KONG HWA VS YUMIN WS 6-39
1630 HAIG GIRLS' VS EUNOS WS 8-21
6 APR
WED
1330 GEYLANG METHODIST VS BEDOK GREEN PC 14-5
8 APR
FRI
1230 CHIJ (KATONG) VS JUNYUAN PC 27-14
1330 CHONGZHENG VS PARK VIEW PC 8-5
1430 ANGSANA VS TAO NAN PC 5-10
11 APR
MON
1230 ST HILDA'S VS BEDOK GREEN PC 42-4
1330 GEYLANG METHODIST VS TAO NAN PC 11-7
1430 TANJONG KATONG VS PARK VIEW  PC 58-0
1530 CHONGZHENG VS JUNYUAN PC 4-43
15 APR
FRI   
1330 ST HILDA'S VS WHITE SANDS WS 34-9
1430 TANJONG KATONG VS YUMIN WS  33-11
1530 EUNOS VS CHIJ (KATONG) WS  14-17
1630 FENGSHAN VS GEYLANG METHODIST  WS  64-3
18 APR
MON   
1330 EUNOS VS WHITE SANDS WS  5-19
1430 FENGSHAN VS YUMIN WS  38-6
1530 ST HILDA'S VS CHIJ (KATONG) WS  24-8
1630 TANJONG KATONG VS GEYLANG METHODIST WS  46-0
22 APR
FRI   
1330 ST HILDA'S VS EUNOS WS  39-7
1430 TANJONG KATONG VS FENGSHAN WS  9-19
1530 CHIJ (KATONG) VS WHITE SANDS WS  20-14
1630 GEYLANG METHODIST VS YUMIN WS  5-45

 

DATE TIME GROUP VENUE GAME     RESULTS
25 APR
MON
1400 SF1 PUNGGOL
COVE PRI
ST HILDA'S VS TANJONG KATONG 33-31
1500 SF2 FENGSHAN VS CHIJ (KATONG) 43-11
28 APR
THU
1215 3rd/3th Placing TOA PAYOH
SPORTS HALL
TANJONG KATONG VS CHIJ (KATONG) 36-7
1445 Finals FENGSHAN VS ST HILDA'S 27-28

RESULTS MATRIX

JUNIOR GIRLS

GROUP A YUMIN GEYLANG METHODIST TEMASEK BEDOK GREEN TAO NAN Points Position
YUMIN - 8-5 8-5 16-1 22-4 12 1st
GEYLANG METHODIST 5-8 - 0-4 8-7 15-2 6 3rd
TEMASEK 5-8 4-0 - 6-1 8-1 9 2nd
BEDOK GREEN 1-16 7-8 1-6 - 7-7  1 4th
TAO NAN 4-22 2-15 1-8 7-7 - 1 5th

 

GROUP B TANJONG KATONG CHONGZHENG EUNOS JUNYUAN WHITE SANDS Points Position
TANJONG KATONG - 33-1 29-1 37-7 39-2 12 1st
CHONGZHENG 1-33 - 6-19 2-24 6-16 0 5th
EUNOS 1-29 19-6 - 8-5 7-6 9 2nd
JUNYUAN 7-37 24-2 5-8 - 7-15 3 4th
WHITE SANDS 2-39 16-6 6-7 15-7 - 6 3rd

 

GROUP C ST HILDA'S PARK VIEW PASIR RIS KONG HWA Points Position
ST HILDA'S - 40-1 39-4 63-1 9 1st
PARK VIEW 1-40 - 2-15 19-0 3 3rd
PASIR RIS 4-39 15-2 - 31-0 6 2nd
KONG HWA 1-63 0-19 0-31 - 0 4th

 

GROUP D FENGSHAN ANGSANA HAIG GIRLS' CHIJ (KATONG) Points Position
FENGSHAN - 56-0 37-3 22-7 9 1st
ANGSANA 0-56 2-13 1-40  0 4th
HAIG GIRLS' 3-37 13-2 1-14 3 3rd
CHIJ (KATONG) 7-22 40-1 14-1 6 2nd

 SENIOR GIRLS

GROUP A ST HILDA'S GEYLANG METHODIST ANGSANA BEDOK GREEN TAO NAN Points Position
ST HILDA'S - 47-0 55-2 42-4 43-0 12 1st
GEYLANG METHODIST 0-47 - 19-6 14-5 11-7 9 2nd
ANGSANA 2-55 6-19 - 4-11 5-10 0 5th
BEDOK GREEN 4-42 5-15 11-4 - 3-7 3 4th
TAO NAN 0-43 7-11 10-5 7-3 - 6 3rd

 

GROUP B TANJONG KATONG CHONGZHENG CHIJ (KATONG) PARK VIEW JUNYUAN Points Position
TANJONG KATONG - 59-0 35-4  58-0 53-1 12 1st
CHONGZHENG 0-59 - 1-43  8-5 4-43 3 4th
CHIJ (KATONG) 4-35 43-1  - 42-1 27-14 9 2nd
PARK VIEW 0-58 5-8 1-42 - 2-38 0 5th
JUNYUAN 1-53 43-4 14-27 38-2 - 6 3rd

 

GROUP C FENGSHAN WHITE SANDS PASIR RIS TEMASEK Points Position
FENGSHAN - 34-2 44-2 35-7 9 1st
WHITE SANDS 2-34 - 19-8 19-16 6 2nd
PASIR RIS 2-44 8-19  - 5-22 0 4th
TEMASEK 7-35  16-19  22-5 - 3 3rd

 

GROUP D YUMIN HAIG GIRLS' KONG HWA EUNOS Points Position
YUMIN - 35-5 39-6  17-18 6 2nd
HAIG GIRLS' 5-35 - 17-4 8-21  3 3rd
KONG HWA 6-39 4-17 - 1-27 0 4th
EUNOS 18-17 21-8 27-1 - 9 1st