Contact Us

Anbros National League 2018

*Only Netball Singapore Club Members are eligible to take part in this event. Umpires will be applying the latest INF new rules 2016 for all categories except for the school categories.   
 

**From 1st January 2016, it will be a requirement that all teams participating in our events are to be Netball Singapore club members. As such, from 2016, teams have to be registered as a club member to take part in events such as the Daisy Tan Carnival, National League, Pesta Sukan, Fast5 and the Year End League. The Beach Netball and Corporate Netball Challenge are social events, and thus remain open to the public/corporations.

Click on the days below for fixtures:
 

Club Women
Monday Divison 1
1. Opens
2. Llabten Storm
3. Fier Orcas
4. Bucks Samurai
5. Swifts Ninja
6. Marlins Air
7. Blaze
8. Sneakers Ace
Division 8A
1. Speed Spade
2. Wanderers Red
3. SGNA Singa
4. Team Exalt
5. Wombettes
6. Edge
7. Venus
 
Division 8B
1. Speed-PL
2. Wanderers Black
3. SGNC 2
4. Bucks Rebel
5. Aciers 2
6. SAFSA Redhound
7. NZ Flyers MOA
 
 
Tuesday
Division 2
1. U21
2. U19 (S)
3. U19 (T)
4. SCC Hawks
5. Marlins Free
6. Sneakers Force
7. Sneakers Speed
Division 7A
1. SCC Ospreys
2. SGNA Lions
3. RP Black
4. Vikings Spear
5. Trade-Pro
6. Dashees
7. SKA
Division 7B 
1. Zenith Zest
2. Singapore Polytechnic
3. Team Wakai
4. Nighthawks
5. Unify
6. Ravens
7. SSP Whites
 
Wednesday Division 3A
1. U17 North
2. U17 West
3. Swifts Warrior
4. Zenith Alpha
5. Bedok CSC Phoenix
6. Sneakers Dash
 
Division 3B 
1. U17 South
2. U17 East
3. Extremes
4. Llabten Thunder
5. Speed Dash
6. Revive
7. NZ Flyers KEA
Division 6 
1. Tyco Sirius
2. Pegasus
3. Team On
4. Extreme Times
5. Kryptonite
6. NYP
7. Speed Run
 
Thursday Division 4A 
1. U14 North
2. U14 West
3. Zenith Zeal
4. Speed
5. Bucks Titans
6. Sengkang Central CSC Katana Strike
Division 4B 
1. U14 East
2. U14 South
3. Enigma
4. Marlins Swoosh
5. Super Tuscan
6. NZ Flyers Hoiho
Division 5A 
1. Temasek Polytechnic
2. Blaze Flame
3. SCC Eagles
4. KQINS
5. NZ Flyers Weka
6. Aciers 1
Division 5B
1. RP Green
2. Bucks Gladiator
3. Sneakers Adistar
4. SGNC 1
5. Swifts Samurai
6. Llabten Drizzle

 

Club Mixed
Friday
1. SCC Falcons
2. Dashers
3. Dynamix
4. Venus
5. Just4Fun
6. Team On
7. Tyco
8. SCDF

 

*Reserved games will be held on every Saturday. In the event that there are too many reserved games, Netball Singapore may extend the league and reserved games will be allocated on weekdays night.   
*Each team can register up to 15 players, but only 12 players can be named for a particular match. Teams shall report to the tournament desk regarding the daily teamlist.  
*Any team giving a walkover shall notify Netball Singapore at least 5 working days before the game. 2 points shall be deducted for the forfeiting teams & 2 points credited to the opposing team.  
*If a team fails to give 5 working days’ notice for walkover, the team will have to pay an additional penalty of $50.00.
*Provide Team Umpires. Nominated Team Umpire MUST be able to umpire matches assigned by Netball Singapore.
*If a team umpire is late or fails to show up for his/her assignment, 2 points will be deducted from the team’s total accumulated points and a penalty of $40.00 will be payable by the team.
Please refer to http://netball.org/wp-content/uploads/2017/12/INF-Rules-of-Netball-2018-Edition-text.pdf 



LEAGUE TABLE

Division 1
  Opens Llabten Storm Fier Orcas Bucks
Samurai
Swifts Ninja Marlins Air Blaze Sneakers Ace Points Position
Opens
x 70-26 (2) 63-22 (2) 68-18 (2) 52-32
(2)
76-27 (2) 46-37 (2) 58-30
(2)
14 -
Llabten Storm 26-70 (0) x 53-52
(2)
65-35
(2)
47-66 (0) 66-69 (0) 53-62(0) 52-64 (0) 4 5th
Fier Orcas 22-63 (0) 52-53
(0)
x 41-43
(0)
40-52 (0) 55-47 (2) 35-56
(0)
45-74 (0) 2 6th
Bucks Samurai 18-68 (0) 35-65
(0)
43-41
(2)
x 39-46 (0) walkover (-2) walkover (-2) 39-62
(0)
-2 7th
Swifts Ninja 32-52
(0)
66-47 (2) 52-40 (2) 46-39 (2) x 46-45
(2)
38-43
(0)
56-57 (0) 8 3rd
Marlins Air 27-76 (0) 69-66 (2) 47-55 (0) walkover (2) 45-46
(0)
x 67-54 (2) 43-63 (0) 6 4th
Blaze 37-46 (0) 62-53 (2) 56-35
(2)
walkover (2) 43-38
(2)
54-67 (0) x 43-51 (0) 8 2nd
Sneakers Ace 30-58
(0)
64-52 (2) 74-45 (2) 62-39
(2)
57-56 (2) 63-43 (2) 51-43 (2) x 12 1st
 
Division 2
  U21 U19 (S) U19 (T) SCC Hawks Marlins Free Sneakers Force Sneakers Speed Points Position
U21 x 40-26
(2)
42-34 (2) 38-20 (2) 46-31 (2) 38-56
(0)
46-49 (0) 8 -
U19 (S) 26-40
(0)
x 38-31 (2) 41-16 (2) 47-26
(2)
21-41 (0) 37-26 (2) 8 2nd
U19 (T) 34-42 (0) 31-38 (0) x 34-36
(0)
37-38 (0) 30-60 (0) 29-47 (0) 0 6th
SCC Hawks 20-38 (0) 16-41 (0) 36-34
(2)
x 39-28 (2) 20-55 (0) 38-38 (1) 5 4th
Marlins Free 31-46 (0) 26-47
(0)
38-37 (2) 28-39 (0) x 26-58 (0) 39-36 (2) 4 5th
Sneakers Force 56-38
(2)
41-21 (2) 60-30 (2) 55-20 (2) 58-26 (2) x 50-40 (2) 12 1st
Sneakers Speed 49-46 (2) 26-37 (0) 47-29 (2) 38-38 (1) 36-39 (0) 40-50 (0) x 5 3rd

 

Division 3A

  U17 North U17 West Swifts Warrior Zenith Alpha Bedok CSC
Phoenix
Sneakers Dash Points Position
U17 North x 42-28 (2) 29-55 (0) 33-45 (0) 32-60 (0) 42-49 (0) 2 5th
U17 West 28-42 (0) x 17-57
(0)
20-40 (0) 20-64 (0) 28-62 (0) 0 6th
Swifts Warrior 55-29 (2) 57-17
(2)
x 38-28
(2)
40-36 (2) 45-31 (2) 10 1st
Zenith Alpha 45-33 (2) 40-20 (2) 28-38
(0)
x 34-45 (0) 45-43 (2) 6 4th
Bedok CSC Phoenix 60-32 (2) 64-20 (2) 36-40 (0) 45-34 (2) x 35-36
(0)
6 2nd
Sneakers Dash
49-42 (2) 62-28 (2) 31-45 (0) 43-45 (0) 36-35
(2)
x 6 3rd


Division 3B

  U17 South U17 East Extremes Llabten Thunder Speed Dash Revive NZ Flyers KEA Points Position
U17 South x 52-47 (2) 35-63
(0)
36-49 (0) 41-40 (2) 42-57 (0) 38-55 (0) 4 6th
U17 East 47-52 (0) x 43-49 (0) 38-51 (0) 34-53 (0) 36-59 (0) 31-43
(0)
0 7th
Extremes 63-35
(2)
49-43 (2) x 54-30 (2) 36-39 (0) 54-51 (2) 35-48
(0)
8 3rd
Llabten Thunder 49-36 (2) 51-38 (2) 30-54 (0) x 30-41 (0) 32-56
(0)
27-53
(0)
4 5th
Speed Dash 40-41 (0) 53-34 (2) 39-36 (2) 41-30 (2) x 43-36
(2)
27-39 (0) 8 4th
Revive 57-42 (2) 59-36 (2) 51-54 (0) 56-32
(2)
36-43
(0)
x 48-43 (2) 8 2nd
NZ Flyers KEA 55-38 (2) 43-31
(2)
48-35
(2)
53-27
(2)
39-27 (2) 43-48 (0) x 10 1st


Division 4A

  U14 North U14 West Zenith Zeal Speed Bucks Titans Sengkang Central CSC
Katana Strike
Points Position
U14 North x 30-39 (0) 27-23
(2)
24-57 (0) 34-42 (0) 22-56 (0) 2 5th
U14 West 39-30 (2) x 27-52 (0) 23-64 (0) Walkover
(2)
15-68 (0) 4 4th
Zenith Zeal 23-27
(0)
52-27 (2) x 27-37
(0)
37-32 (2) 28-35 (0) 4 3rd
Speed 57-24 (2) 64-23 (2) 37-27
(2)
x 54-31 (2) 29-42 (0) 8 2nd
Bucks Titans 42-34 (2) Walkover
(-2)
32-37 (0) 31-54 (0) x 18-40
(0)
0 6th
Sengkang Central CSC
Katana Strike
56-22 (2) 68-15 (2) 35-28 (2) 42-29 (2) 40-18
(2)
x 10 1st


Division 4B

  U14 East U14 South Enigma Marlins Swoosh Super Tuscan NZ Flyers Hoiho Points Position
U14 East x 31-27
(2)
23-41 (0) 11-15 (0) 18-47 (0) 42-48 (0) 2 5th
U14 South 27-31
(0)
x 21-58 (0) 21-49 (0) 26-59 (0) 9-32 (0) 0 6th
Enigma 41-23 (2) 58-21 (2) x 26-42
(0)
33-33 (1) 37-38 (0) 5 3rd
Marlins Swoosh 15-11 (2) 49-21 (2) 42-26
(2)
x 44-31 (2) 35-42 (0) 8 2nd
Super Tuscan 47-18 (2) 59-26 (2) 33-33 (1) 31-44 (0) x 28-48
(0)
5 4th
NZ Flyers Hoiho 48-42 (2) 32-9 (2) 38-37 (2) 42-35 (2) 48-28
(2)
x 10 1st


Division 5A

  Temasek Polytechnic Blaze Flame SCC Eagles KQINS NZ Flyers Weka Aciers 1 Points Position
Temasek Polytechnic x 49-36 (2) 47-30 (2) 52-34 (2) 70-6 (2) 42-34 (2) 10 1st
Blaze Flame 36-49 (0) x 30-26 (2) 47-27 (2) 64-25 (2) 45-34 (2) 8 2nd
SCC Eagles 30-47 (0) 26-30 (0) x 46-34
(2)
65-37
(2)
38-29 (2) 6 3rd
KQINS 34-52 (0) 27-47 (0) 34-46
(0)
x 43-32 (2) 30-28 (2) 4 4th
NZ Flyers Weka 6-70 (0) 25-64 (0) 37-65
(0)
32-43 (0) x 17-43
(0)
0 6th
Aciers 1 34-42 (0) 34-45 (0) 29-38 (0) 28-30 (0) 43-17
(2)
x 2 5th


Division 5B

  RP Green Bucks Gladiator Sneakers Adistar SGNC 1 Swifts Samurai Llabten Drizzle Points Position
RP Green x 33-16 (2) 66-10
(2)
45-42 (2) 49-52 (0) 44-35 (2) 8 2nd
Bucks Gladiator 16-33 (0) x 35-32 (2) 35-45 (0) 20-52
(0)
22-45 (0) 2 5th
Sneakers Adistar 10-66
(0)
32-35 (0) x 35-61 (0) 18-73 (0) 20-43 (0) 0 6th
SGNC 1 42-45 (0) 45-35 (2) 61-35 (2) x 28-39 (0) 34-32 (2) 6 3rd
Swifts Samurai 52-49 (2) 52-20
(2)
73-18 (2) 39-28 (2) x 32-23 (2) 10 1st
Llabten Drizzle 35-44 (0) 45-22 (2) 43-20 (2) 32-34 (0) 23-32 (0) x 4 4th


Division 6

  Tyco Sirius Pegasus Team On Extreme Times Kryptonite NYP Speed Run Points Position
Tyco Sirius x 37-43
(0)
48-32 (2) 31-48
(0)
42-59 (0) 37-41
(0)
56-39 (2) 4 5th
Pegasus 43-37
(2)
x 48-29
(2)
33-35 (0) 32-49
(0)
36-46 (0) 44-33 (2) 6 4th
Team On 32-48 (0) 29-48
(0)
x 30-44
(0)
35-55 (0) 25-59 (0) 39-29
(2)
2 6th
Extreme Times 48-31
(2)
35-33 (2) 44-30
(2)
x 43-48 (0) 43-44
(0)
53-32 (2) 8 3rd
Kryptonite 59-42 (2) 49-32
(2)
55-35 (2) 48-43 (2) x 58-41 (2) 50-31
(2)
12 1st
NYP 41-37
(2)
46-36 (2) 59-25 (2) 44-43
(2)
41-58 (0) x 54-32 (2) 10 2nd
Speed Run 39-56 (0) 33-44 (0) 29-39
(0)
32-53 (0) 31-50
(0)
32-54 (0) x 0 7th


Division 7A

  SCC Ospreys SGNA Lions RP Black Vikings Spear Trade-Pro Dashees SKA Points Position
SCC Ospreys x 38-26
(2)
24-49 (0) 29-29
(1)
34-31 (2) 35-44 (0) 39-22 (2) 7 3rd
SGNA Lions 26-38
(0)
x 27-43
(0)
25-45 (0) 14-42 (0) 31-35 (0) 36-43 (0) 0 7th
RP Black 49-24 (2) 43-27
(2)
x 31-38 (0) 23-27 (0) 23-39 (0) 31-22
(2)
6 5th
Vikings Spear 29-29
(1)
45-25 (2) 38-31 (2) x 26-25 (2) 40-34
(2)
walkover (2) 11 1st
Trade-Pro 31-34 (0) 42-14 (2) 27-23 (2) 25-26 (0) x 28-33 (0) 48-25
(2)
6 4th
Dashees 44-35 (2) 35-31 (2) 39-23 (2) 34-40
(0)
33-28 (2) x 43-35 (2) 10 2nd
SKA 22-39 (0) 43-36 (2) 22-31
(0)
walkover (-2) 25-48
(0)
35-43 (0) x 0 6th

Division 7B
  Zenith Zest Singapore Polytechnic Team Wakai Nighthawks  Unify   Ravens SSP Whites Points Position
Zenith Zest x 28-21 (2) 26-59 (0) 43-18 (2) 32-23 (2) 28-38 (0) 36-13 (2) 8 3rd
Singapore Polytechnic 21-28 (0) x 19-56 (0) 32-41 (0) 24-32 (0) 27-44 (0) 30-23 (2) 2 6th
Team Wakai 59-26 (2) 56-19 (2) x 46-22 (2) 69-27 (2) 60-32 (2) 64-23 (2) 12 1st
Nighthawks 18-43 (0) 41-32 (2) 22-46 (0) x 36-46 (0) 20-41 (0) 40-26 (2) 4 5th
Unify 23-32 (0) 32-24
(2)
27-69 (0) 46-36 (2) x 36-34 (2) 28-43 (0) 6 4th
Ravens 38-28 (2) 44-27 (2) 32-60 (0) 41-20 (2) 34-36 (0) x 51-20 (2) 8 2nd
SSP Whites 13-36 (0) 23-30 (0) 23-64 (0) 26-40 (0) 43-28 (2) 20-51 (0) x 2 7th


Division 8A

  Speed Spade Wanderers Red SGNA Singa Team Exalt Wombettes Edge Venus Points Position
Speed Spade x 52-30
(2)
88-7 (2) 67-18
(2)
walkover (2) 61-15
(2)
43-28 (2) 12 1st
Wanderers Red 30-52
(0)
x 110-3(2) 43-35 (2) Walkover
(2)
51-12 (2) 46-25 (2) 10 2nd
SGNA Singa 7-88 (0) 3-110 (0) x 10-71 (0) Walkover (2) 10-57 (0) 4-67
(0)
2 6th
Team Exalt 18-67
(0)
35-43 (0) 71-10
(2)
x 28-16 (2) 38-23 (2) 35-27 (2) 8 3rd
Wombettes walkover (-2) Walkover
(-2)
Walkover (-2) 16-28 (0) x walkover (-2) 19-24
(0)
-8 7th
Edge 15-61
(0)
12-51 (0) 57-10 (2) 23-38 (0) walkover (2) x 20-31 (0) 4 5th
Venus 28-43 (0) 25-46 (0) 67-4
(2)
27-35 (0) 24-19
(2)
31-20 (2) x 6 4th


Division 8B

  Speed-PL Wanderers Black SGNC 2 Bucks Rebel Aciers 2 SAFSA Redhound NZ Flyers MOA Points Position
Speed-PL x 16-31
(0)
40-25 (2) 67-19
(2)
54-24 (2) 34-66
(0)
55-25 (2) 8 2nd
Wanderers Black 31-16
(2)
x 17-26
(0)
33-12 (2) 26-31
(0)
23-47 (0) 30-15 (2) 6 4th
SGNC 2 25-40 (0) 26-17
(2)
x 47-9
(2)
40-21 (2) 29-41 (0) 53-18 (2) 8 3rd
Bucks Rebel 19-67
(0)
12-33 (0) 9-47
(0)
x 20-48 (0) 11-66 (0) 24-44 (0) 0 7th
Aciers 2 24-54 (0) 31-26
(2)
21-40 (0) 48-20 (2) x 31-63 (0) Walkover
(-2)
2 6th
SAFSA Redhound 66-34
(2)
47-23 (2) 41-29 (2) 66-11(2) 63-31 (2) x 78-11 (2) 12 1st
NZ Flyers MOA 25-55 (0) 15-30 (0) 18-53 (0) 44-24 (2) Walkover
(2)
11-78 (0) x 4 5th

Mixed
  SCC Falcons Dashers Dynamix Venus Just4Fun Team On Tyco Sirius SCDF    Points Position
SCC Falcons x 36-43
(0)
23-69 (0) 30-41 (0) 16-81 (0) 27-53 (0) 34-44 (0) 51-27 (2) 2 7th
Dashers 43-36
(2)
x 26-56 (0) 19-41 (0) 28-54 (0) 23-49 (0) 38-57 (0) 48-19
(2)
4 6th
Dynamix 69-23 (2) 56-26 (2) x 68-40 (2) 37-54
(0)
50-31 (2) 59-34 (2) 70-19 (2) 12 2nd
Venus 41-30 (2) 41-19 (2) 40-68 (0) x 29-49 (0) 55-65
(0)
62-28
(2)
walkover (2) 8 4th6
Just4Fun 81-16 (2) 54-28 (2) 54-37
(2)
49-29 (2) x 42-54
(0)
52-34 (2) 75-18 (2) 12 1st
Team On 53-27 (2) 49-23 (2) 31-50 (0) 65-55
(2)
54-42
(2)
x 66-30 (2) 75-24 (2) 12 3rd
Tyco Sirius 44-34 (2) 57-38 (2) 34-59 (0) 28-62
(0)
34-52 (0) 30-66 (0) x 68-19
(2)
6 5th
SCDF 27-51 (0) 19-48
(0)
19-70 (0) walkover (-2) 18-75 (0) 24-75 (0) 19-68
(0)
x -2 8th

 

Category Club Women Club Mixed U17 & U14 Schools & Clubs
Period 28th May to 4th Aug 28th May to 4th Aug 22nd May to 6th Aug
Playing Days
Monday (Div 1 and Div 8),
Tuesday (Div 2 and Div 7),
Wednesday (Div 3, Div 5 and Div 6),
Thursday (Div 4 and Div 5)
Friday Monday & Wednesday
Time 7.20pm & 8.40pm 7.20pm & 8.40pm 4.00pm & 5.30pm

 

Dates: 22 May to 6 August

Reserved Days: Saturday for all Divisions (4pm & 5.30pm)1

Finals: 28 July (Timing TBC)

Venue: Kallang Netball Centre

Tournament Fees (for NS Club Members only): 

Club Categories - $120 for 1st team and $100 for 2nd team onwards 
U14/U17 Categories: $80

Umpire Admin Fee (if not providing team umpire): $80 for Club Women2

Umpire Fee: $25 x no of games (to be advised after groupings are confirmed & additional postponed games)

Closing Date: 7th May, 3pm (Limited Slots available for each division)


1All teams must be able to play on all playing and reserve days scheduled by Netball Singapore
2Mixed teams must provide their own qualified badged umpires; U14/U17 Schools & Clubs: Self Umpiring for 1st and 2nd round. Qualified umpires provided by NS for final playoffs.

Click here for Entry Information.