Contact Us

NETBALL WORLD YOUTH CUP GABORONE 2017

Catch the Singapore matches live on Netball Singapore's facebook page!


Date: 8th to 16th July 2017

Competition Venue 1: University of Botswana Indoor Facility
 

Grouping:

Group A Group B Group C Group D
New Zealand Australia Jamaica England
Sri Lanka South Africa Botswana Fiji
Scotland Barbados Cook Islands Trinidad & Tobago
Northern Ireland Zimbabwe Malaysia Wales
Samoa Singapore Uganda Grenada

Fixtures:
Preliminary
Day Date Game Venue Time SG Time Event Results
1 8 Jul (Sat) 1 UB Indoor Sports Arena 8am 2pm Sri Lanka vs Scotland 48-69
2 Ditshupo Hall 8am 2pm New Zealand vs Northern Ireland 89-22
3 UB Indoor Sports Arena 10am 4pm Australia vs Zimbabwe 86-33
4 Ditshupo Hall 10am 4pm South Africa vs Barbados 62-30
5 UB Indoor Sports Arena 12pm 6pm Jamaica vs Cook Islands 43-41
Ditshupo Hall 12pm 6pm Fiji vs Trinidad and Tobago 55-28
7 UB Indoor Sports Arena 2pm 8pm England vs Wales 69-23
8 Ditshupo 8pm 2am Botswana vs Malaysia 72-26
2 9 Jul (Sun) 9 UB Indoor Sports Arena 10am 4pm Singapore vs Australia 12-119
10 UB Indoor Sports Arena 12pm 6pm Northern Ireland vs Sri Lanka 56-44
11 Ditshupo Hall 12pm 6pm Zimbabwe vs South Africa 42-56
12 UB Indoor Sports Arena 2pm 8pm Samoa vs New Zealand 33-85
13 Ditshupo Hall 2pm 8pm Uganda vs Malaysia 82-21
14 UB Indoor Sports Arena 4pm 10pm Cook Islands vs Botswana 41-50
15 Ditshupo Hall 4pm 10pm Grenada vs England 25-98
16 UB Indoor Sports Arena 6pm 12pm Wales vs Fiji 48-35
3 10 Jul (Mon) 17 UB Indoor Sports Arena 10am 4pm Scotland vs New Zealand 26-78
18 UB Indoor Sports Arena 12pm 6pm Barbados vs Australia 32-93
19 Ditshupo Hall 12pm 6pm Zimbabwe vs Singapore 66-38
20 UB Indoor Sports Arena 2pm 8pm Botswana vs Uganda 42-46
21 Ditshupo Hall 2pm 8pm Jamaica vs Malaysia 70-22
22 UB Indoor Sports Arena 4pm 10pm Trinidad and Tobago vs England 27-75
23 Ditshupo Hall 4pm 10pm Grenada vs Wales 30-72
24 UB Indoor Sports Arena 6pm 12am Northern Ireland vs Samoa 29-66
4 11 Jul (Tue) 25 UB Indoor Sports Arena 9am 3pm Cook Islands vs Uganda 39-52
26 UB Indoor Sports Arena 11am 5pm Barbados vs Zimbabwe 35-58
27 UB Indoor Sports Arena 1pm 7pm Scotland vs Northern Ireland 36-55
28 Ditshupo Hall 2pm 8pm Samoa vs Sri Lanka 73-49
29 UB Indoor Sports Arena 3pm 9pm South Africa vs Singapore 73-22
30 Ditshupo Hall 4pm 10pm Wales vs Trinidad and Tobago 32-36
31 UB Indoor Sports Arena 5pm 11pm Botswana vs Jamaica 48-46
32 UB Indoor Sports Arena 7pm 1am Fiji vs Grenada 74-23
5 12 Jul (Wed) 33 UB Indoor Sports Arena 9am 3pm New Zealand vs Sri Lanka 125-15
34 UB Indoor Sports Arena 11am 5pm Australia vs South Africa 65-36
35 UB Indoor Sports Arena 1pm 7pm Trinidad and Tobago vs Grenada 76-35
36 UB Indoor Sports Arena 3pm 9pm England vs Fiji 63-29
37 Ditshupo Hall 4pm 10pm Singapore vs Barbados 44-68
38 UB Indoor Sports Arena 5pm 11pm Jamaica vs Uganda 44-39
39 Ditshupo Hall 4pm 10pm Scotland vs Samoa 46-44
40 UB Indoor Sports Arena 7pm 1am Cook Islands vs Malaysia 45-45
Qualifications
6 13 Jul (Thur) 41 UB Indoor Sports Arena 10am 4pm New Zealand vs South Africa 69-32
42 Ditshupo Hall 10am 4pm Malaysia vs Grenada 62-49
43 UB Indoor Sports Arena 12pm 6pm Uganda vs Fiji 37-39
44 Ditshupo Hall 12pm 6pm Singapore vs Sri Lanka 63-36
45 UB Indoor Sports Arena 2pm 8pm Scotland vs Australia 22-95
46 UB Indoor Sports Arena 6pm 12am Botswana vs Wales 51-39
47 UB Indoor Sports Arena 4pm 10pm Jamaica vs England 38-55
48 Ditshupo Hall 8pm 2am Northern Ireland vs Zimbabwe 37-65
49 Ditshupo Hall 2pm 8pm Samoa vs Barbados 54-48
50 Ditshupo Hall 4pm 10pm Trinidad and Tobago vs Cook Islands 31-40
Placing Matches
7 14 Jul (Fri) 51 UB Indoor Sports Arena 2pm 8pm Botswana vs Samoa 45-43
52 UB Indoor Sports Arena 12pm 6pm South Africa vs Uganda 59-34
53 UB Indoor Sports Arena 10am 4pm Scotland vs Jamaica 45-58
54 UB Indoor Sports Arena 4pm 10pm New Zealand vs Fiji 79-28
55 UB Indoor Sports Arena 6pm 12am Australia vs England 59-39
56 Ditshupo Hall 10am 4pm Malaysia vs Sri Lanka 57-53
57 Ditshupo Hall 12pm 6pm Grenada vs Singapore 55-68
58 Ditshupo Hall 2pm 8pm Wales vs Barbados 47-44
59 Ditshupo Hall 4pm 10pm Northern Ireland vs Trinidad and Tobago 40-51
60 Ditshupo Hall 6pm 12am Zimbabwe vs Cook Islands 55-41
Saturday 15 July
8 15 Jul (Sat) 61 UB Indoor Sports Arena 12pm 6pm Barbados vs Northern Ireland 54-42
62 Ditshupo Hall 2pm 8pm Sri Lanka vs Grenada 51-48
63 UB Indoor Sports Arena 2pm 8pm Wales vs Trinidad and Tobago 44-53
64 Ditshupo Hall 4pm 10pm Malaysia vs Singapore 64-44
65 UB Indoor Sports Arena 4pm 10pm Samoa vs Cook Islands 64-37
66 UB Indoor Sports Arena 6pm 12am Botswana vs Zimbabwe 41-56
Medal Matches
9 16 Jul (Sun) 67 UB Indoor Sports Arena 10am 4pm Uganda vs Scotland 55-42
68 UB Indoor Sports Arena 12pm 6pm South Africa vs Jamaica 47-52
69 UB Indoor Sports Arena 2pm 8pm Fiji vs England 35-70
70 UB Indoor Sports Arena 4pm 10pm New Zealand vs Australia 60-57

League Table:
Preliminary Stage
Group A Points Group B Points Group C Points Group D Points
New Zealand 6 Australia 8 Uganda 6 England 8
Samoa 4 South Africa 6 Botswana 6 Fiji 4
Scotland 4 Zimbabwe 4 Jamaica 8 Wales 4
Northern Ireland 4 Barbados 0 Cook Islands 1 Trinidad & Tobago 4
Sri Lanka 0 Singapore 0 Malaysia 1 Grenada 0


RELATED LINKS
http://www.nwyc2017.com/
https://www.facebook.com/Netball-World-Youth-Cup-Gaborone-2017-439559522911424/